Stín v bytě


To samozřejmě nejde všechno najednou. Nelze mít prosluněný byt a zároveň stín, nebo šero. To si víceméně odporuje. Takže se to většinou řeší zakrýváním okna. Pravděpodobně žaluziemi, kterýmiž to si můžeme přesně tohle jistým způsobem regulovat. A tak jsme se kratičkým úvodem dostali přesně k jádru pudla.

nestíněné okno

K regulaci světla, tedy slunce a stínu nám kdysi dávno sloužily závěsy. Ty nám vlastně vytlačily klasické rolety, které možná pamatují i ti mladší. Ano, takové ty, co se za ně muselo potáhnout a to několikrát, aby se navinuly zpět. Protože pokud to neudělaly, byly většinou odepsané a visely tak v okně dosti dlouho. Dle trpělivosti majitele. Závěsy, které rolety poslaly do šrotu, se jako takové stále používají, ale pomalu ustupují modernějším řešením. Většinou je nahradí již citované žaluzie, a to horizontální nebo vertikální. Dále se ještě mohou dělit na takové a makové, dle požití materiálu. Ale ani ty nemusí všude a každému vyhovovat. A tak, jako již několikráte v historii, se vrací staré a osvědčené rolety. Ale, pozor, je to jen jejich název.

okno se závěsy

V současnosti netřeba tahat za provázek jak vzteklý. Ony pracují na jiném principu, takže manipulace s nimi je lehounká a jednoduchá. Už nehrozí to, že jednoho krásného dne přestane mechanismus navíjení fungovat a budete mít u vás stín stále. To byste pak přes zimu měli neustále polotmu. Ovšem toho se netřeba obávat.

Ale nejen princip je jiný, jiné jsou i použité materiály. Proto si postupně získávají oblibu a jejich návrat je vítán.

Samozřejmě, že technicky méně zdatní namítnou, že bude drahá jejich montáž, a navíc bude asi složitá. Nebude. Stačí si vybrat variantu s pověšením. Například rolety den a noc bez vrtání prostě pověsíte.

Zde v článku máte odkaz na jednoho prodejce těchto rolet. Ten vám poradí s výběrem, nabídne různé materiály a vy si to u něj objednáte. Až vám balík přijde domů, tak roletu vyndáte a dáte na okno. To je všechno. Ona má totiž háčky, za které to prostě pověsíte. Lehce a jednoduše.

sphy.cz