Prostory podle vašich představ

Při zařizování a malování místností je třeba brát ohled na to, že jednotlivé prvky mohou opticky ovlivnit velikost místností. Například záleží, jaké barvy omítky zvolíme a stejně tak i jaký nábytek použijeme.
luxusní koupelna.jpg

Optické zvětšení pokoje

Chceme-li, aby místnost působila, že je větší, jednou z možností je koupě zrcadla. Čím větší zrcadlo, tím větší dojem, že je prostor větší. Navíc zrcadlo dodá na atraktivnosti pokoje. Krásně vypadají zrcadla přes jednu celou stěnu třeba v ložnicích. vám prozradí něco o dalších typech zrcadel.
Další možností jsou okna. Jestli tedy dům ještě stavíte, dbejte na to, aby menší místnosti, které chcete zvětšit, měli více oken. Nebo aspoň aby stejně jako v případě zrcadel, byly okna větší. Opět vykouzlíte pěkný vzhled, navíc budete mít velký výhled a místnost bude mít více světla.
V neposlední řadě je třeba dávat si pozor na to, jakou barvu pokoje zvolíme. Každá světle vymalovaná místnost působí, že je větší, jelikož světlé odstíny jí dodají svěžest a prostorovost. Můžete zvolit odstíny žluté, bíle, béžové nebo všechny světlé odstíny červené, zelené, modré a dalších.
Nábytek hraje taky svou roli. Během nakupování vybírejte skříně, které jsou vysoké a úzké. Zaberou tak méně prostoru v místnosti, ale svou funkci budou plnit skvěle. Jen si možná budete občas muset pomoct se stoličkou, abyste dosáhli na nejvyšší poličky.
stolek u zrcadla.jpg

Optické zmenšení pokoje

Možná, že někdo potřebuje z jakéhokoliv důvodu opticky zmenšit. I to se dá zařídit. Způsoby jakými to zařídit jsou opaky toho, jak místnosti zvětšit. Jestli tedy máte nějakou obrovskou místnost, zkuste dbát na to, aby v ní nebyly zrcadla a velké množství oken. Místnost bude mít méně světla, a tak bude menší a vypadat méně prostorná.
Barvy stěn vybírejte v tmavších odstínech barev zelených, modrých, hnědých. Pokud si troufáte, můžete použít i odvážnou černou barvu.
I osvětlení může hrát v takových případech roli. Lampy a světla s tlumivými žárovkami budou opět působit temným dojmem a tudíž se pokoje zmenší.

sphy.cz