Výhody a nevýhody nosiče kol na tažné zařízení

Nemá význam si nalhávat, že existují technologie a výrobky, které jsou jen stoprocentně výhodné, a tím pádem mohou obstát na jedničku v silné konkurenci. Každá věc má pochopitelně své limity, stejně jako fungují přirozené přírodní (vesmírné) zákony rovnovážného stavu. To se týká i nosičů kol na osobní vozidla.

levé řídítko

Podle statistických průzkumů a různých anonymních anket se někteří řidiči vyjádřili k jednotlivým typům a z nich poměrně jednoznačně zaujímá čelní místo v oblibě nosič kol na tažné zařízení. Co o něm víme, a jaké klady a zápory od něho můžeme očekávat?

Plusy

Montáž bez obtíží – namontovat samotný nosič zvládne každý, výrobek je koncipován tak, aby si s jeho instalací poradily i ženy a obecně lidé menšího vzrůstu, kteří nedisponují velkou fyzickou silou. Není nutné jej zdvihat do výšky a není k tomu zapotřebí žádné speciální nářadí. Nepotřebujete ani výpomoc druhé osoby.

Snadné upevnění kol – až čtyři kola vedle sebe můžete upevnit k nosné konstrukci, a to opět bez asistence dalších pomocníků a bez nářadí a speciálních přípravků. Navíc bicykly zvedáte do malé výšky nad zemí, což opět nevyžaduje fyzickou zdatnost.

Výška vozidla se nemění – snadno zaparkujete v garáži nebo v krytém parkovišti a nemusíte řešit ani průjezd pod mosty a lávkami, pouze s ohledem na výškové rozměry vašeho vozu.

Aerodynamické vlastnosti – při jízdě v podstatě nezaznamenáte žádnou významnou změnu, odpor vůči proudění vzduchu se téměř nemění, zvláště pak při bočním větru na odkryté dálnici. Výraznou změnu aerodynamiky pocítíte hlavně u bicyklů umístěných na střeše vzhledem k vysoko položenému těžišti.

horské kolo

Mínusy

Prodloužení délky vozidla – může způsobit potíže s parkováním v místech, kde jste omezeni délkou vozu. Ta se prodlouží o několik desítek centimetrů.

Musíte zajistit třetí registrační značku, anebo tu zadní namontovat na nosič.

Vyšší pořizovací cena – ta odpovídá samotné technologii a technickému řešení výrobku, počítejte tedy s tím, že nosiče na střechu či na páté dveře budou levnější.

sphy.cz