Ostrovní dům

Přemýšlíte o tom, co v životě děláte, a jaký to má dopad na přírodu? Chystáte se postavit dům, ale chcete něco netradičního, co bude s přírodou v co největší harmonii? Pak je tady pro vás možnost ostrovního domu. V České republice jich zatím existuje jen pár.  A je to výhodné např. tehdy, když máte nezasíťovaný pozemek. Natažení sítí vás totiž může vyjít na mnohem více peněz než ostrovní dům.
Ostrovní dům je takový, který si veškerou energii vyrobí sám a není zapotřebí žádných inženýrských sítí. Na co je tedy potřeba myslet, a odkud se veškerá energie bere?
solární energie na střeše
 
ČERPÁNÍ ENERGIE
Nejdůležitější je voda. Bez té byste stavět ani nemohli. Pitnou vodu budete čerpat z vlastní studny. Místo kanalizace můžete mít třebačističku odpadních vod. Aenergii budou vašemu domečku vyrábět solární panely. Jedná se o pasivní vznik energie, a ačkoli ji solární panely berou ze slunce, vyrábějí ji i když zrovna nesvítí. Celoročně.
A co v zimě, když vám střechu zasype sníh? Pro takové případy mějte za domem generátor, ten se o to už postará.
Nemusíte se bát, že byste v domě snad umrzli. Teplo budete brát z kotle, který ohřeje vodu, a ta poputuje rovnou do topení. Anebo si můžete zatopit v krbu, což je mnohem romantičtější varianta, ovšem už o něco pracnější.
chatka v zimě
NEVÝHODY
Má to nějaké nevýhody? Menší nevýhodou může být fakt, že zejména v zimním období budete muset energií pořádně šetřit. A možná budete muset oželet pečení vánočního cukroví. Energie se totiž vyrábí celoročně, avšak v zimě v mnohem menším množství.
Pokud budete mít čističku odpadních vod, nebudete moci používat chemické čisticí prostředky. Ve výsledku je to možná výhoda, jelikož příroda vám za to poděkuje a vy můžete přijít na nespočet možností, jak prát a uklízet co nejvíce ekologicky.
ŽIVOTNÍ STANDARD
Nemusíte se bát, že byste s ostrovním domem museli nějak radikálně snižovat svůj komfort. Většinu energie lze ušetřit bez toho, abyste museli ubírat z životního standardu. Celý systém fungování takových domů spočívá v akumulačních bateriích. A pokud to zní jednoduše, tak vězte, že to skutečně jednoduché je.

sphy.cz