Potkani jsou cool


Jé, fúj, myš. To je obvykle reakce, které se dočkám, když se někde objevím s potkánkem na rameni. Zas a znovu vysvětluji, že potkani jsou zvířata inteligentní, čistotná a navíc je s nimi skvělá legrace. Ať to ale vysvětluji jak chci, tak můj milovaný Regie to zvládne nejlépe sám. Po chvilce pobíhání okolo totiž všechny rychle přesvědčí, že potkánkům stojí za to dát šanci.
potkan v domečku
Nejdříve je tady inteligence. Ta mě, upřímně řečeno, občas dovádí k šílenství. Žádný zámek, žádná dvířka a žádná klec před nimi nejsou v bezpečí. Nejen, že se protáhnou kudykoli, ale navíc se naučili, jak na dveře zatlačit, aby se otevřely. Dokonce jsem svého miláčka přistihla, jak protáhl tlapku skrz mříže a otevřel si zvenku. Také jsou géniové schovávání. Zavěsit se na oblečení nebo se schovat do kapsy? Jasně. Vylézt na skříň? Bez potíží. A vylákat se nechají až na šunku.

 páreček potkanů
S potkany je navíc legrace. To souvisí s jejich chytrostí. Tato zvířátka, věřte tomu nebo ne, mají smysl pro humor. Milují absurdní situace, a strašně rádi si hrají. Milují například hledání schovaných pamlsků, rádi se houpají, šplhají a, alespoň v případě mého Regieho, milují pozornost. Když se chystá něco udělat, tak vždy rychle koukne, jestli se koukám. Hrajeme spolu nejrůznější hry, jako například „co všechno ti dokážu ukrást ze stolu“ nebo „potřebuješ tento papír?“. 
potkan venku
A co se čistoty týká, tak potkani rozhodně nejsou nějaká špinavá zvířata. Ti domácí naopak stráví spoustu času péčí o srst, a často chodí vyměšovat pouze do jednoho rohu své klece. Jediná věc, na kterou si tak musíte dávat pozor, je potkaní tendence trhat. Pokud jim nechám na dosah papír nebo kus hadru, tak se mohu spolehnout, že z nich během dvou minut budou cáry. Kromě této drobnosti jsou ale potkánci zábavní společníci, se kterými se nikdy nebudete nudit. A pokud jim ukážete svou lásku, dostanete spoustu lásku nazpět.

sphy.cz