Divoká zahrada – nejnovější trend

Kdo z nás by nechtěl zachránit nějakou tu včelku nebo i motýla před úplným vymizením z českých lučin a hájů? A že to může udělat každý vlastník nějaké malé zahrádky? Celosvětově je diverzita hmyzu na úpadku. Proč? Může za to znečištění ovzduší a životního prostředí, neustálé postřikování pesticidy a další lidské hrátky s drátky přírodou, které nás ale v dlouhodobém měřítku mohou pěkně poplácat zpátky na zádech. Hmyzu se tak čím dál více ukrajuje z místa, kde by mohl tak nějak existovat, aniž by ho neustále někdo nechtěl vymýtit. A přesně takovou svatyní může být i vaše zahrada. Nemusíte proto ani nic moc dělat. Všechno si už příroda zařídí sama, jediné co musíte udělat je – být nečinný.
divoké květiny.jpg

Dlouhá tráva a květiny

Přesně tak, nemusíte dělat vůbec nic. Samozřejmě, celou zahradu asi jen tak nepustíte „na divoko“, ale například okrajový kousek nebo pás by nevypadal až tak špatně. Stačí to pár měsíců nesekat a budete se divit, kolik fauny a flóry takový plácek přitáhne. Nemusíte ani nic vysazovat, všechno kvítí se tam vyskytne naprosto přirozeně. Můžete tomu trochu pomoci vlastními semínky, ale proč si přidělávat práci s něčím, o co se vůbec nemusíte starat. Ale mějte na paměti, že je to opravdu nekontrolovatelný růst, takže tam může vyrůst opravdu cokoliv.
květiny na louce.jpg

Nesekat je asi největší problém

Dlouhá tráva sebou nese spoustu problémů jako je zvýšený výskyt klíšťat, které se začnou rozšiřovat. Ale to není nic nového, pokud bydlíte u pole nebo někde na okraji, tak víte, že můžete dělat, co chcete, ale klíšťata se na vaší zahradě stejně objeví, takže to je asi jedno. Takový lučinatý vzhled ale ovšem není pro každého a ne všem se to líbí. Pokud byste stále chtěli zachránit nějakou tu včelku či motýlka, byť nechcete zrovna pěstovat divočinu za domem, tak stačí jenom nepoužívat na vaši zahradě žádné pesticidy, toxické látky ani nic podobného. A možná tím dosáhnete i podobného efektu. Přeci jen, zdravý trávník nepotřebuje tolik péče. Nezapomeňte do zahrady zařadit i něco jako .

sphy.cz